Nieuws




Benidorm Bastards winnen alweer!

14 december 2025, door: John Temming

22 november j.l. speelde het Derde KNSB-team van de Rode Loper (A.K.A. De Benidorm Bastards, gemiddelde leeftijd 65!) de eerste thuiswedstrijd van het seizoen. Op papier was onze tegenstander ongeveer even sterk en dat was in de partijen ook goed merkbaar. Bij zeker zes van de acht partijen was het na een dik uur spelen nog allemaal redelijk onduidelijk wie er nou eigenlijk goed stond.

Alleen onze kopman Mart was inmiddels al klaar. Hij verloor met zwart vanuit het Lettisch in een zeer explosieve stelling, maar had triomfantelijk kunnen winnen, zie diagram hieronder. (oplossing onderaan)



Zelf had ik aan bord 2 veel luxe om goed rond te kijken, want mijn tegenstander Ben, even sympathiek als taai, investeerde nogal wat tijd in de opening en middenspel. De partij was heel remiseachtig. Uiteindelijk verloor ik nadat ik vernam dat we 5-1 voorstonden en daarna pardoes een drabzet deed.

Op bord 3 speelde Dirkjan met zwart een prachtige pot, een Koningsindier waarin hij twee stukken offerde voor een toren en een sterk pionnen front. De witte koning moest op een bepaald moment naar voren en liep in een mooi matbeeld.

Kees speelde met wit op bord 4 de Gibbon (1.d4 Pf6 g4!?), iets waar zijn tegenstander flink moeite mee had. Ook Kees lukte het om de koning van de tegenstander naar voren te lokken en in het midden van het bord een matdreiging te maken waarna zwart alleen maar kon opgeven.

Taco speelde met zwart en komt door niet echt slagvaardig spel van wit na 10 zetten al volkomen gelijk te staan. Na een ietwat mindere zet (16...Lc7?!) kan wit dan toch een gevaarlijke aanval opzetten. Taco verdedigt secuur en na een nodeloos offer van wit komt Taco een stuk voor. Wit probeert nog van alles, maar Taco houdt het hoofd koel en wint een zeer mooie partij.

Geurt aan bord 6. Geurt is mijn meeloper dit seizoen, dus ik analyseer zijn partijen, geef tips, sparren wat over openingen e.d. Tot aan zaterdag zag ik imperfecte doch hele leuke partijen van hem. Maar dit is de meest inspiratieloze en futloze partij die ik tot nu toe van Geurt heb gezien. Een kansloze en verdiende nederlaag was zijn lot.

Aan bord 7 speelde onze herintreder Erik Admiraal met zwart. Laten we zeggen dat zijn tegenstander zijn dag niet had, want het is redelijk bedroevend wat wit hier op het bord brengt. Erik maakt het in no time prima af.

Aan bord 8 speelt Toon met wit een partij vol fouten, maar er wordt aan beide kanten gevochten tot het eind. Echt een leuke partij om na te spelen, waarbij Toon, gelukkig voor ons, aan het langste einde trekt.

En dus, met 2 nederlagen, 2 remises en 4 overwinningen winnen we met 5-3! Maar waar had Mart kunnen toeslaan in zijn superscherpe partij?!

De winnende zet is Pxc2+!

16... Pxc2+ 17.Kd2 Pxe3 18.Lf3 ( 18.Dxe3 Lb4+ 19.Kc1 ( 19.Ke2? Dc2+ 20.Dd2 Dxd2# ) 19... Dxe3+ )

18... Dxd4+ 19.Ke2 Lg5 20.Dc3 Db6 En zwart staat hier geweldig